22793
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-22793,stockholm-core-2.2.9,select-theme-ver-8.8,ajax_updown,page_not_loaded,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-7.2,vc_responsive

3ada1ada Modeli

DESTEK Platformu (türkçe)

3Ada 1Ada Modeli (türkçe)

3Blocks 1Block Model (ingilizce) 

DESTEK Platformu tarafından geliştirilen 3ada1ada modeli, imar bonusu karşılığında kamusal kazanımların elde edilmesi amacıyla parsel bazında yapılaşma yerine yapı adası bazında yapılaşmayı teşvik etmektedir. En az üç yapı adasının birleştirilerek tek yapı adası haline getirilmesi; iyi bir tasarım imkanı ile daha fazla yeşil alan, kamusal yapı ve otopark, geniş yollar için kapasite sağlamaktadır.

Gönüllü olarak ada bazında birleşme kapasitesine bağlı olarak kamu tarafından verilecek ‘imar bonusu’nun sağlayacağı finansman ile başta riskli binalar yıkılıp, yerinde yeni yapılar yapılacaktır. Böylelikle, ‘yer değiştirme’ ve ‘değer paylaşımı’ gibi gerilim yaratan sorunlar ortadan kalkacaktır.

Gönüllülük esasına dayalı olarak verilen İmar Bonusları;

  1. Birleşme
  2. Yola Terk
  3. Kamusal Mekan
  4. Otopark

konularında özellikle kamusal alan elde edilmesi ve riskli yapıların yeniden yapımına finans desteği sağlamak için verilmektedir.

Kategori

Eğitim, Tasarım, Yöntem

Etiketler

3 ada 1 ada, A. Faruk Göksu, çekme mesafesi bonusu, açık alan bonusu, birleşme bonusu, DESTEK Platformu, imar bonusu, kent, mahalle, otopark bonusu, yeniden parselizasyon