22267
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-22267,stockholm-core-2.2.9,select-theme-ver-8.8,ajax_updown,page_not_loaded,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-7.6,vc_responsive

DESTEK Platformu

DESTEK Platformu

DESTEK Platformu, kentsel çevrenin yeniden kurgulanması sürecinde yaşayanlara; Demokrasi, Ekonomi, Strateji, Toplum, Eşitlik ve Katılım konularında destek sağlamaktadır. Gönüllülük esaslı ‘yerinde dönüşüm’ modelinin yaratılması amacıyla, DESTEK gönüllüleri tarafından tasarım, örgütlenme, uzlaşma, finansman, uygulama ve yasal bileşenleri içeren yeni dönüşüm modeli tartışmaya açılmaktadır.

DESTEK gönüllüleri, özellikle Kentsel Dönüşüm ve Yenileme Projelerinin geliştirilmesine ‘aşağıdan yukarı’ proje geliştirme yaklaşımı çerçevesinde riskli mahallelerde yaşayanların sorunlarını çözme yolunda destek amacıyla bir araya gelmişlerdir. Gönüllülük anlayışı ile çalışan grup içinde şehir plancısı, mimar, sosyolog, finansmancı, hukukçu gibi uzmanların yanı sıra proje alanında yaşayan yerel liderler bulunmaktadır.

DESTEK gönüllüleri ‘her şey kamudan beklenmemeli’ temel ilkesi doğrultusunda yerele ve uzmanlara iki mesaj vermektedir;

  • Yerele; ‘kendi projeni kendin geliştir’
  • Uzmanlara ise ‘kendi işini kendin kur’.

Destek Gönüllüleri, özellikle riskli mahallelerde yaşayanların sorunlarını çözme yolunda yerel girişime destek amacıyla bir araya gelerek 3 çağrı yapmışlardır.

1.Çağrı; 2011 3ada1ada; En küçük yaşam alanının yeniden tasarlanması

2. Çağrı; 2012 Mahalle; Mekansal, toplumsal ve ekonomik örgütlenmenin yeniden kurgulanması

3. Çağrı; 2013 Kent’te Kent; Kent formunun yeniden organizasyonu

Kategori

Atölye, Eğitim