24447
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-24447,stockholm-core-2.2.9,select-theme-ver-8.8,ajax_updown,page_not_loaded,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-7.2,vc_responsive

Gastronomi Turizm Strateji Planı

Günümüzde, gastronomi ve gastronomi turizmi diğer sektör ve kaynakları etkileyen, kent, bölge deneyimini çekici hale getiren ve bunların gelişmesinde itici güç olan sektör olmaya başlamıştır.
Yeni trend, gastronomi turizmi ile hedeflenenin yalnızca ekonomik büyüme değil, toplumsal, çevresel ve kültürel boyutlarının da ele alındığı yeni bir yaklaşımdır.
Gastronomi turizmi, ziyaretçilerin yalnızca, yemek ve kültür ilişkisini değil, yaşamın farklı boyutlarını içeren kapsamlı harekettir. O nedenle, gastronomi hareketleri ülkelerin ve kentlerin gündemindedir. Gündemin on temel konusu ise gastronomi turizminin gelişmesini kapsama alanını ve etkisini
değiştirmeye yönelik belirlenmektedir.

Gündem; Yeni Trendler
– Tüketim Alışkanlıklarının Değişmesi,
– Geleneksel Üretim İle Gıda Teknolojilerinin Buluşması,
– Yeni Nesil Şeflerin Toplumu Etkilemesi,
– Sosyal Gastronomi Hareketinin Yaygınlaşması,
– Yereli Geliştiren Mutfak Hareketi,
– Sağlık İçin Gıda Üretimleri ve Yemek Menüleri,
– Yerinde ve Mevsiminde Tüketim,
– Etik Değerler, Yerel Lezzetler,
– Yeni Nesil Girişimciler,
– Topluluk Mutfakları.

İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA), bu gündemi yakalamak ve bölgenin kalkınmasını sağlamak üzere Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Kalkınma Öncelikli Hedefleri olan öncelikli 4 temayı, Gastronomi Turizmi için öncelikli gündem konusu yapmış ve planın hedeflerini söz konusu hedeflerle uyumlu tasarlamıştır; üretim, sanayi, teknoloji, istihdam.

TRC1 Bölgesi Gastronomi Turizm Strateji Planı HAREKET ve DEĞİŞİM temaları üzerine kurgulanmıştır.
Bölge kentlerinin bireysel ve kurumsal başarılarının; ortak değerler, ortak gelecek, ortak vizyon yaklaşımı ile DEĞİŞİM dinamiklerini dikkate alarak bölgesel bir HAREKET haline getirecek kapsayıcı temalar belirlenmiştir.

Bu çalışma ile değişime açık, yenilik yaratan ve özellikle yeni nesli içine alan bir gastronomi strateji planı hazırlandı. Planın hazırlanma nedeni, ortak coğrafyada kaynaklarımızı birleştirip, ortak projeler gerçekleştirmektir.

Plan hazırlama aşamasında Gaziantep, Adıyaman ve Kilis illerindeki gastronomi turizmi ile ilgili öncü işletmeler, bireyler
ve kurumlarla katılımcı ortamlarda tartışıldı, görüşmeler yapıldı ve uluslararası deneyimler araştırıldı.

Çalışma, gastronomi turizmi kapsamına dahil işletmeler, kurumlar, yeni nesil girişimciler ve diğer kişi ve kurumların kullanımı için hazırlanmıştır.

Kategori

Tasarım, Vizyon

Etiketler

Adıyaman, Gastronomi, Gaziantep, Kilis, Turizm ve Strateji Planı