23231
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-23231,stockholm-core-2.2.9,select-theme-ver-8.8,ajax_updown,page_not_loaded,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-7.6,vc_responsive

Kamusal Alan Yaratmak İçin 10 Temel İlke

Kentlerimizin üçüncü dönüşüm sürecinde kamusal alan gerekliliği; ilk iki dönüşüm sürecindeki gibi maalesef yeterince dikkate alınmamaktadır. Yapı yoğunluğunun hızla arttığı kentlerimizde, mahallelerimizde giderek azalan kamusal alanları; yaşam ve afet risklerinin azaltılması için artırmak zorundayız.

Bu nedenle, 2017’yi ‘Kamusal Alan’ yılı ilan ettik, Kamusal Alan Yaratma yöntemleri geliştirecek ve rehberleri hazırlayacağız.

Vizyon Atölyesi’nde geliştirdiğimiz Yeşil Yol temel ilkeleri; Omurga, Örtü, Strateji, Süreklilik, Değer, Bağlantı, Risk Azaltma, Model, Silüet, Bonus ile Kentsel Bulmaca temel ilkeleri; Eşitlik, Ulaşabilirlik, Büyüklük, Hiyerarşi, Bağlantı, Tema ilkelerini dikkate alarak Kamusal Alan Yaratmak için 10 Temel İlke hazırladık.

Yöntem, Erişilebilirlik, Çeşitlilik, Karakter, Değer, Katılım, Deneyim, Yönetim ve Tasarım ve Uygulama temel ilkeleri birbirinin tamamlayıcısı ve yaratılan mekanın kaliteli ve başarılı olması için gerekli.

2017 yılı boyunca, bugüne kadar geliştirdiğimiz programlara yenilerini ekleyerek, öncelikle Kağıthane ve Kartal ilçeleri olmak üzere talepte bulunan diğer belediyelerimizde uygulamalar yapılmasına destek sağlayacağız.

Kategori

Tasarım, Vizyon, Yöntem

Etiketler

Çeşitlilik, Değer, Deneyim, Erişilebilirlik, kamusal alan, Karakter, katılım, Tasarım, Uygulama, Yönetim, Yöntem